sprzedamszkode.pl

sprzedamszkode.pl

Mia­łeś szko­dę w cią­gu ostat­nich 3 lat ?

Zro­bi­my dla Cie­bie dar­mo­wą wy­ce­nę, do­wiesz się ile zwro­tu go­tów­ki mo­żesz otrzy­mać.

Ciekawe Artykuły:

    Znajdź nas...

    Co zrobić w momencie kolizji bądź wypadku? Najważniejsze wskazówki.

    Jaka jest różnica pomiędzy wypadkiem a kolizją drogową? Jakie dane na oświadczeniu spisać, w przypadku kolizji drogowej. Czy zawsze należy wzywać policję? Dowiedz się o tym i o wielu innych istotnych sprawach, które należy wiedzieć podczas wypadku, bądź też kolizji drogowej.

    Różnice pomiędzy wypadkiem, a kolizją drogową

    Kolizja drogowa, w języku potocznym znana jako "stłuczka", to zdarzenie odbywające się w ruchu lądowym, w którym dochodzi do uszkodzenia mienia takiego jak np. pojazdy, ogrodzenia, czy słupy. Jeśli sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji, nie ma konieczności wzywania policji, ale każdy z uczestników ma do tego prawo. Sytuacja zmienia w momencie, gdy żaden z uczestników biorących czynny udział w zdarzeniu, nie chce przyjąć odpowiedzialności za popełnienie tego czynu. W tym przypadku, konieczne jest wezwanie policji, która ustala potencjalnego sprawcę zdarzenia. Jeśli uczestnik wskazany przez policję uzna swoją winę, sprawa jest zamknięta. Natomiast, kiedy domniemany sprawca nie poczuwa się do winny, ten ma prawo odmowy przyjęcia mandatu. Skutkuje to przekazaniem sprawy do sądu. W sytuacji kiedy istnieją podejrzenia, że osoba odpowiedzialna za kolizję jest nietrzeźwa bądź pod wpływem innych substancji psychoaktywnych należy niezwłocznie skontaktować się z policją. Możemy to także zrobić, kiedy zgłaszamy wątpliwości, co do dostarczonych przez nią dokumentów lub po opuściła miejsce zdarzenia. Zgodnie z nowym taryfikatorem, spowodowanie kolizji wiąże się z mandatem, który może wynieść minimum 1 000zł (dane na marzec 2024). Do kary finansowej należy doliczyć 6 punktów karnych.

    Wypadek drogowy - jest to sytuacja mająca miejsce w ruchu lądowym, w której co najmniej jedna osoba – kierowca, pasażer lub pieszy – uczestniczy w zdarzeniu kończącym się obrażeniami ciała(czas powrotu do zdrowia jest dłuższy niż 7 dni) lub nawet prowadzi do śmierci. Konsekwencje ucieczki z wypadku drogowego są o wiele bardziej surowe, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

    Co zrobić, kiedy doszło do kolizji drogowej?

    Oczywiste jest, że udział w samej kolizji lub stłuczce nawet tej parkingowej przynosi dodatkowy stres dla każdego z uczestników. Istotne jest jednak, aby zachować zimną krew i jasno ocenić sytuację. W momencie kiedy jesteś sprawcą zdarzenia, zostań na miejscu i pod żadnym pozorem nie próbuj uciekać. Sprawdź, czy nikomu nic się nie stało. Jeśli w kolizji nie ma poszkodowanych należy zabezpieczyć obszar zdarzenia. Polskie prawo nie nakłada na kierowców obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej, jednak dobrze jest posiadać takową na wyposażeniu. W przypadku kolizji samochody można przestawić, aby nie utrudniały ruchu innym uczestnikom ruchu. Sytuacja ma się zgoła inaczej w przypadku, kiedy doszło do uszkodzenia ciała, bądź śmierci. Wtedy zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek i nie wolno nam przestawiać pojazdów. Co w przypadku, kiedy nie ma poszkodowanych, a samochodu nie da się przestawić ze względu na jego uszkodzenia? W takiej sytuacji należy włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy – w jakiej odległości powinien znajdować się trójkąt po wypadku, bądź kolizji? W obszarze zabudowanym trójkąt ustawiamy tuż za pojazdem lub nawet na pojeździe, jednak nie wyżej niż na wysokości 1m. Poza obszarem zabudowanym, odległość trójkąta od pojazdu powinna wynosić od 30 do 50m. Z kolei na drodze ekspresowej bądź autostradzie trójkąt ostrzegawczy należy ustawić na długości 100m od samochodu. Po upewnieniu się, że nikt nie został poszkodowany oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia należy spisać oświadczenie. Spisanie oświadczenia bez wzywania policji jest możliwe, kiedy okoliczności zdarzenia nie budzą żadnych wątpliwości i sprawca jest jasno określony.

    Jakie dane trzeba spisać w przypadku oświadczenia kolizji drogowej?

    Najbardziej istotną sprawą w przypadku spisania oświadczenia o kolizji drogowej jest to, aby oświadczenie spisał sam sprawca zdarzenia. Kiedy zrobi to uczestnik, prosząc sprawcę jedynie o podpis, istnieje ryzyko wyparcia się winy przez sprawcę. Nikt nie planuje nieprzewidzianych sytuacji na drodze, jednak warto wydrukować sobie oświadczenie o kolizji drogowej w dwóch egzemplarzach i wozić zabezpieczone w samochodzie. Gotowe oświadczenie kolizji drogowej znajdziesz poniżej:

    PDF

    POBIERZ - OŚWIADCZENIE O KOLIZJI DROGOWEJ

    Jeśli nie masz gotowego oświadczenia na miejscu zdarzenia należy spisać je samodzielnie. W oświadczeniu o kolizji drogowej należy umieścić:

    • Dane osobowe sprawcy i poszkodowanego (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, numer dowodu osobistego),
    • Informacje dotyczące dokumentów prawa jazdy kierowców (numer, kategoria, data ważności, informacja o organie wydającym dokument),
    • Numery rejestracyjne pojazdów,
    • Nazwa firmy ubezpieczeniowej oraz numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy,
    • Data i godzina zdarzenia oraz dokładne miejsce, gdzie doszło do kolizji,
    • Szczegółowy opis okoliczności zdarzenia - w tym przyczyna kolizji (z jasnym wskazaniem, kto jest sprawcą) oraz wskazanie uszkodzeń pojazdów,
    • Informacje na temat ewentualnych świadków zdarzenia,
    • Podpisy kierowców na każdej stronie oświadczenia,
    • Zdjęcia dokumentujące zdarzenie - jeśli jest to możliwe.

    Kiedy wezwać policję na miejsce kolizji ?

    Jeśli nie ma wątpliwości, co do zdarzenia sprawę można załatwić we własnym zakresie wypełniając formularz oświadczenia o kolizji drogowej lub spisać go własnoręcznie. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W momencie niejednoznacznej oceny, co do sprawcy kolizji należy wezwać policję. Jakie są inne okoliczności kiedy koniecznie jest wezwanie policji, kiedy sprawca:

    • wydaje się być pod wpływem alkoholu lub narkotyków lub występują okoliczności sugerujące popełnienie przestępstwa,
    • nie ma przy sobie wymaganych dokumentów (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie),
    • odmawia przyznania się do spowodowania kolizji i odmawia złożenia oświadczenia,
    • opuszcza miejsce zdarzenia drogowego,
    • prowadził pojazd, który nie należy do niego,
    • jest obcokrajowcem.

    Sprawca kolizji nie ma OC. Co zrobić?

    Każdy użytkownik pojazdu w naszym kraju powinien posiadać ubezpieczenie OC. Jest to obowiązek. Nawet za jednodniową lukę ubezpieczenia grożą kary, które nakładane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Może zdarzyć się jednak, że sprawca nie posiada ubezpieczenia OC. Co w takim przypadku? UFG, który nakłada kary za brak ubezpieczenia, przychodzi także z pomocą w przypadku odszkodowania za poniesione straty. Procedura postępowania wygląda tak samo jak w chwili, kiedy sprawca ma ubezpieczenie OC. Spisujemy oświadczenie bądź wzywamy policję i gromadzimy wszystkie dowody niezbędne do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody. Szkodę zgłaszamy do dowolnego ubezpieczyciela. Każdy z ubezpieczycieli występujących na rynku polskim ma obowiązek przyjęcia takiej szkody, którą następnie przekaże do UFG, czyli Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. UFG wypłaci odszkodowanie w ciągu 30 dni. Jest to taki sam termin jak w przypadku innych towarzystw ubezpieczeniowych. Po wypłacie odszkodowania, UFG będzie domagało się zwrotu kosztów od sprawcy zdarzenia. Warto nadmienić, że UFG wypłaca pieniądze jedynie za zdarzenie spowodowane na terenie Polski.

    Podsumowanie

    Kolizje drogowe i wypadki różnią się głównie skutkami oraz obowiązkami uczestników. Kolizje dotyczą uszkodzenia mienia, a wypadki kiedy dochodzą jeszcze obrażeni ciała lub śmierć. W przypadku kolizji uczestnicy mogą sami rozwiązać sprawę, jeśli sprawca przyznaje się do winy. Wypadki zawsze wymagają pozostania na miejscu i nieprzestawiania pojazdów. Oświadczenie o kolizji powinno zawierać szczegółowe informacje i być spisane przez sprawcę. W razie braku ubezpieczenia OC u sprawcy, odszkodowanie wypłaca UFG.

    sprzedamszkode.pl

    sprzedamszkode.pl