sprzedamszkode.pl

sprzedamszkode.pl

Mia­łeś szko­dę w cią­gu ostat­nich 3 lat ?

Zro­bi­my dla Cie­bie dar­mo­wą wy­ce­nę, do­wiesz się ile zwro­tu go­tów­ki mo­żesz otrzy­mać.

Ciekawe Artykuły:

    Znajdź nas...

    Samochód zastępczy z OC sprawcy - wszystko, co musisz wiedzieć.

    W momencie wypadku bądź kolizji przysługuje wynajem samochodu zastępczego. Pojazd można otrzymać zarówno w przypadku szkody częściowej jak i całkowitej. Zdarzają się jednak sytuację, w których ubezpieczyciel może odmówić pojazdu zastępczego. Kiedy możesz ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy? Na jak długo możesz wynajmować taki samochód? W jakim przypadku ubezpieczyciel może omówić wynajęcia samochodu? O tym i o wielu innych informacjach przeczytaj w poniższym artykule...

    Komu przysługuje samochód zastępczy? Jakie trzeba spełniać warunki?

    Samochód zastępczy jest finansowany i może być zorganizowany przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku drogowego lub kolizji. Warunkiem skorzystania z prawa do samochodu zastępczego mają poszkodowani, którzy nie posiadają auta zastępczego na czas naprawy pojazdu. Poszkodowany musi wykazać potrzebę skorzystania z auta zastępczego. Znaczy to tylko tyle, że samochód jest niezbędny do codziennego funkcjonowania w jego życiu społecznym (przykładem może być odbiór dzieci ze szkoły, czy dojazd do pracy). Samodzielne ponoszenie kosztów wynajmu pojazdu wiązałoby się z dodatkowymi obciążeniami poszkodowanego, poniesionymi wskutek zaistniałego zdarzenia. Ubezpieczyciel nie opłaci wynajmu pojazdu, jeśli wcześniej użytkowany był sporadycznie. Dostęp poszkodowanego do komunikacji publicznej, nie zwalnia ubezpieczyciela od kosztów pokrycia za wynajem samochodu zastępczego.

    Na jak długo przysługuje samochód zastępczy przy szkodzie częściowej?

    Zasada w tym przypadku jest prosta. Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się poszkodowanemu na okres, w którym nie może on korzystać z własnego auta. Innymi słowy auto zastępcze możesz użytkować do momentu naprawy Twojego samochodu. Każdy przypadek rozpatrywany jest oddzielnie, więc warto zapytać ubezpieczyciela, na jak długo przewidział technologiczny okres naprawy uszkodzonego pojazdu. W praktyce jednak, czas naprawy może się wydłużyć – np. z powodu braku dostępności części w danym momencie lub też braku dostępnych terminów w warsztacie. Należy w takim przypadku udokumentować okres oczekiwania i powiadomić ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Warto trzymać rękę na pulsie, aby później nie okazało się, że za dłuższy czas wynajęcia samochodu będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

    Samochód zastępczy przy szkodzie całkowitej. Na jak długo przysługuje.

    Samochód zastępczy można wynająć w dwóch przypadkach. Jest to rodzaj szkody częściowej, kiedy samochód trafia do warsztatu i przysługuje na czas naprawy. Natomiast drugim przypadkiem jest udzielenie samochodu zastępczego podczas szkody całkowitej, czyli takiej, która uniemożliwia przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku lub wiąże się z nadmiernymi kosztami przewyższającymi wartość rynkową pojazdu. W przypadku szkody likwidowanej przez AC, szkoda całkowita zachodzi w momencie, kiedy koszt naprawy jest większy od 70% wartości rynkowej pojazdu. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, samochód zastępczy przysługuje ci od momentu zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego do chwili dokonania oględzin przez rzeczoznawcę i otrzymania dokumentu o kwalifikacji szkody jako całkowitej. Po otrzymaniu odszkodowania masz jeszcze czas na zakup kolejnego pojazdu. Zależnie od ubezpieczalni okres ten może się różnić – występuje np. 7-dniowy okres bądź mniej uściślony w warunkach przedstawionych przez ubezpieczyciela. Zatem, jeśli pomimo otrzymania pieniędzy poszkodowany z uzasadnionych przyczyn nie jest w stanie kupić nowego pojazdu, to firma ubezpieczeniowa powinna zapłacić za koszty wynajmu pojazdu zastępczego.

    PDF

    POBIERZ - OŚWIADCZENIE O KOLIZJI DROGOWEJ

    Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wynajęcia samochodu?

    Do niedawna dość częstym zjawiskiem była sytuacja, w której ubezpieczyciele odmawiali osobom fizycznym zwrotu kosztów wynajmu. Na rekompensatę z tego tytułu mogli liczyć jedynie przedsiębiorcy, którzy korzystali z pojazdów, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uchwała SN z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP 5/2011) zmieniła bieg orzecznictwa w tej sprawie. Sąd Najwyższy stwierdził, że odszkodowaniem powinny być objęte wszelkie negatywne następstwa wypadku. Wskazania Sądu Najwyższego mówiły, że wydatki związane za najem samochodu zastępczego powinny być celowe i uzasadnione. Kiedy zatem ubezpieczyciel może uznać roszczenie za nieuzasadnione? Kluczowym elementem przy wyborze auta zastępczego z OC sprawcy jest jego odpowiednia klasa, czy inaczej – segment. Ubezpieczyciel może zwrócić uwagę na różnice klasy pomiędzy pojazdem zastępczym, a uszkodzonym autem. Dlatego ważne jest, aby samochód zastępczy był zbliżony do uszkodzonego pojazdu zarówno pod względem klasy, jak i wartości. Decydując się na auto zastępcze, należy też wziąć pod uwagę zasady wynikające z polisy OC sprawcy. Niezgodność klasy auta zastępczego z uszkodzonym pojazdem może prowadzić do konfliktów z ubezpieczycielem oraz dodatkowych kosztów, które będą zobowiązywały poszkodowanego do samodzielnego pokrycia. Dlatego, wybierając auto zastępcze, należy pamiętać o tym aby był adekwatny do naszych potrzeb i rzeczywistych warunków ubezpieczenia.

    Podsumowanie

    Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy jest prawem osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Przysługuje on zarówno przy szkodzie częściowej, jak i całkowitej. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest brak własnego pojazdu na czas naprawy oraz udokumentowanie konieczności korzystania z auta zastępczego. W przypadku szkody częściowej, samochód zastępczy należy się poszkodowanemu do momentu naprawy pojazdu, podobnie jak przy szkodzie całkowitej, gdzie przysługuje on od momentu zgłoszenia szkody do momentu otrzymania odszkodowania. Ważne jest, aby wybierając auto zastępcze, dopasować je do klasy i wartości uszkodzonego pojazdu, aby uniknąć konfliktów z ubezpieczycielem oraz dodatkowych kosztów. Decydując się na wynajem samochodu zastępczego, warto również mieć świadomość przepisów prawnych i zasad wynikających z polisy OC sprawcy, aby móc skutecznie korzystać ze swoich praw.

    sprzedamszkode.pl

    sprzedamszkode.pl