Ile procent odszkodowania za złamaną rękę w nadgarstku?

Złamanie ręki jest jednym z najczęstszych urazów jakie pojawiają się w wypadkach. Zdecydowana większość poszkodowanych nawet nie myśli o tym, że mogłaby z tego tytułu uzyskać odszkodowanie. Tymczasem taka możliwość istnieje i być może warto wiedzieć ile % odszkodowania za złamaną rękę w nadgarstku czy łokciu można otrzymać?

O co chodzi z tymi procentami?

Długotrwała lub trwała niezdolność do pracy została wyrażona w procentach. Ich poważniejszy uszczerbek na zdrowiu, tym wyższy procent. W wypadkach gdy odszkodowanie należy się od państwa lub jakiejkolwiek jego instytucji sięga się do tabeli (Tabela norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu) gdzie każdemu uszczerbkowi na zdrowiu została przypisana wartość procentowa. Za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu przysługuje odszkodowanie w wysokości 20% średniego wynagrodzenia.

Warunki uzyskania odszkodowania za złamaną rękę w nadgarstku

By mówić o jednorazowym odszkodowaniu ZUS z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu, obrażenia musiały po pierwsze wystąpić, a po drugie mieć charakter trwały. Jeśli np. złamana kość śródręcza zrosła się prawidłowo po 6 tygodniach i wypadek nie pozostawił żadnych negatywnych następstw, odszkodowanie nie przysługuje.

Można je uzyskać tylko jeśli uszczerbek na zdrowiu utrzymał się przez minimum 6 miesięcy. Będzie tak np. w przypadku źle zrośniętej kości lub długotrwałych skutków ubocznych (np. nawracające bóle w miejscu złamania, niesprawność dłoni itp.).

W takim razie ile % odszkodowania za złamaną rękę w nadgarstku?

Ograniczanie ruchomości w obrębie nadgarstka to 5 do 10 % uszczerbku na zdrowiu gdy mowa o prawej ręce u osób praworęcznych i lewej u leworęcznych. Uszkodzenie nadgarstka drugiej ręki to 3 do 8%.

Nawet za to najmniej poważne uszkodzenie można więc uzyskać kilka tysięcy zł odszkodowania.

Jeśli jednak nastąpiły poważniejsze ograniczenia ruchowe, tak zwane ograniczenia ruchowe dużego stopnia (np. rwały przykurcz nadgarstka) to uszczerbek określa się na 10-20% w ręce bardziej sprawnej i 8-15% w ręce mniej sprawnej.

Całkowite zesztywnienie nadgarstka to jeszcze wyższy uszczerbek na zdrowiu. Jeśli nadgarstek jest unieruchomiony w ustawieniu „czynnościowo korzystnym” czyli w miarę normalnie, przedział wynosi od 15 do 30 % dla ręki silniejszej i od 10 do 25% dla ręki słabszej.

Wyjątkowo paskudne przypadki, gdy nadgarstek został trwale usztywniony w nienaturalnej pozycji, więżą się z 25-45% utratą sprawności (20-40% w słabszej ręce).

Taka sytuacja oznacza odszkodowanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, a także możliwość ubiegania się o dodatkowe odszkodowanie z tytułu poniesionych strat psychicznych i cierpienia.

Zdecydowanie warto więc upomnieć się o swoje, a w razie potrzeby zaprząc do tego wykwalifikowanych prawników.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...